DIÁKMUNKA AZ ÖNKORMÁNYZATNÁL

Tájékoztató a „Nyári diákmunka” központi munkaerő-piaci program indításáról

 

A Nemzetgazdasági Minisztérium által finanszírozott programra a következő módon lehet jelentkezni 16-25 év közötti nappali tagozatos tanulóknak ill. hallgatóknak: – be kell regisztrálni a Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályán (Eger, Szarvas tér 1.), mint közvetítést kérő diák – személyes okmányok, diákigazolvány (idén végzők esetén iskolalátogatási igazolás), adószám szükséges – ezután a járási hivatal fogja kiközvetíteni az adott településre a jelentkezőket, ahol a központilag meghatározott keretszámot betöltik. A Minisztérium részletes tájékoztatását alább olvashatják.


  • A program célcsoportja

A program célcsoportjába azok a fiatalok tartoznak, akik:

  • nappali tagozaton tanuló diákok,
  • a program kezdő időpontjában idősebbek 16 évnél, de a program befejezésekor sem töltik még be a 25. életévüket,
  • közvetítést kérőként kérték nyilvántartásba vételüket,
  • foglalkoztatásra irányuló, vagy vállalkozási jogviszonnyal nem rendelkeznek.

A programban a foglalkoztatást biztosító és így támogatható munkáltató a települési önkormányzat és önkormányzati alaptevékenységet végző intézménye lehet.

  • A program elemei
  1. Munkaerő-piaci szolgáltatások

A járási (fővárosi kerületi) hivatal foglalkoztatási osztálya a program keretében a közvetítést kérőként regisztrált diákok számára általános és a helyi sajátosságokra is kitérő munkaerő-piaci információt nyújt. Ezt követően a beérkezett munkaerőigények alapján az esélyegyenlőségi szempontok figyelembevételével munkaközvetítést végez a legoptimálisabb elhelyezés érdekében.

  1. A foglalkoztatást elősegítő bérköltség támogatás

A programban a diákok csak a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkaviszonyban foglalkoztathatóak, ennek megfelelően támogatás az önkormányzatok, önkormányzati fenntartású intézmények számára csak a munkaviszony keretében történő foglalkoztatáshoz nyújtható.

A program keretében legfeljebb 2 hónap időtartamra, maximum napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. A támogatás mértéke a bruttó munkabér 100%-ig terjedhet, de szakképzettséget igénylő munkakör esetében a havi 91.500 Ft/fő/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében pedig a 78.750 Ft/fő/hó összeget nem haladhatja meg. A napi 6 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken.

Tekintettel arra, hogy a célcsoport tagjai a program befejezésekor is 25 év alattiak, esetükben a munkáltató érvényesíteni tudja a Munkahelyvédelmi Akcióterv keretében nyújtott kedvezményt, azaz e körben szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége korlátozott mértékben keletkezik. (Hatórás foglalkoztatás esetén: szakképzettséget igénylő munkakörben 4455 Ft/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakörben 1013 Ft/hó, míg négyórás foglalkoztatás esetén ez az érték 2970, ill. 675 Ft). Amennyiben nem érvényesítik az Akcióterv által biztosított adókedvezményt, úgy a támogatási összeg felett mindennemű adó- és járulékfizetési kötelezettség a munkáltatót terheli, arra további támogatást igényelni nem lehet.

  • A támogatás időtartama

A program 2015. június 17-től 2015. augusztus 31-ig tart. A program keretében kötelezettséget vállalni csak a 2015. július 1-jétől kezdődő és 2015. augusztus 31-ig befejeződő foglalkoztatásra vonatkozóan lehet.

  • A program megvalósítója

A programot a Nemzetgazdasági Minisztérium koordinálása mellett az állami foglalkoztatási szervként eljáró fővárosi/megyei kormányhivatalok és az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok valósítják meg.

  • A program forrása, költsége

A program keretében nyújtott támogatások forrását a Nemzetgazdasági Minisztérium biztosítja a Nemzeti Foglalkoztatási Alap foglakoztatási alaprész 2015. évi központi kerete terhére. A program összköltsége 1,5 Mrd Ft.

  • A programtól várt eredmények

A program elsősorban preventív jelleggel kerül indításra, kifejezetten csak a nyári időszakra. Várt eredménye a fiatalok korai munkatapasztalathoz juttatása, emellett a munkajövedelem szerzés biztosítása és a munkasiker révén a jövőbeli inaktivitás megelőzése.

A programmal kapcsolatos bővebb tájékoztatás a területileg illetékes állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál érhető el.

Nemzetgazdasági Minisztérium

Ez az oldal cookie-k használatával gondoskodik a személyre szabott, teljes körű élményről! Értem Részletek